Fejléc
en hu

Díjak

A 17. KECSKEMÉTI ANIMÁCIÓS FILMFESZTIVÁL DÍJAZOTTJAI

 

MAGYAR VERSENY

 

A fesztivál nagydíja:

AZ UTOLSÓ DOBÁS – Rendező: Tőkés Anna

 

Tőkés Anna filmjét a letisztult képi világ és a szereplőkben dúló hatalmas belső érzelmi nyomás diszkrepanciája jellemzi. Nagy öröm megtapasztalni, hogy a láthatatlan érzésekhez egy a vizualitásra épülő művészeti ágban született mű mutat ilyen nyílegyenes utat."

 

KATEGÓRIA DÍJAK

 

A legjobb egész estés játékfilm – Pannónia-díj:

KÉK PELIKAN – Rendező: Csáki László

 

„Noha a rendszerváltozás óta eltelt több, mint három évtized, az időszak eufórikus hangulatáról alig született hiteles filmalkotás. Felszabadító és gyógyító hatással bír a Kék Pelikan című történet, mert bár látszólag csupán a vonatjegyhamisításról mesél, a profán sztori túlmutat önmagán. Európa keleti felének egyik történelmi point of no return-jének állít humoros, méltó emléket.” 

 

A legjobb rövidfilm:

CAPRICCIO – Rendező: Ulrich Gábor

 „A magyar animációs hagyományok egyik jellegzetessége a képzőművészethez való szoros kapcsolódás. Ennek legújabb példája Ulrich Gábor önreflektív, több síkon értelmezhető rövidfilmje.”

 

A legjobb televíziós sorozat – Bálint Ágnes-díj:

MAGYAR NÉPMESÉK: A KIRÁLYFI MEG A HÁROM CIMBORÁJA – Rendező: Bogyó Péter

 

„Nemzedékek magyar kultúrkincshez való kapcsolódásának kulcsa a Magyar népmesék című sorozat. Szinte életbevágó, és egyre inkább az, hogy ez egy igazi kulcs. Nem másolt, nem pótkulcs, nem álkulcs. Az egyik legnehezebb művészi feladat innovatív módon nemes hagyományokat megújítani. Ebben az esetben ez fényesen sikerült.”

 

A legjobb alkalmazott animáció:

BERNÁDY AMERIKÁBA MEGY – Rendező: Búzási Gyopár Orsolya

 

„A film kedvet csinál egy városhoz, a címszereplő életrajzának megismeréséhez, a játékhoz és közben mintegy mellékesen rámutat az animációs eszköztár kimeríthetetlenségére.” 

 

A legjobb diákfilm:

SZÖKÉS – Rendező: Tarcsi Anna

„A klasszikus szerkezet, a közönség igényeinek figyelembevétele miatt a Szökés üdítő kivételnek számít a versenyfilmek mezőnyében. Az alkotás egyszersmind annak a viszonylag új trendnek a képviselője, amely a posztmodern korszak lezárása utáni visszatérést jelenti az élvezetes, fordulatos történetvezetéshez.”

 

KÜLÖNDÍJAK

 

A legjobb vizsgafilm:

110 ÉVES A MAGYAR ANIMÁCIÓ – Rendező: Fendrik Borbála

 

„Ez az etűd fegyelmezett és elegáns summája 110 év animációs történelmének, ugyanakkor a fiatal alkotó saját stílusának határozott, jellegzetes lenyomata.”

 

A legszínvonalasabb képi formanyelv:

WISH YOU WERE EAR – Rendező: Balogh Mirjana

 

„A film látványvilága emlékezetesen merész, de nem öncélú és nem is önkényes. Az alkotó által teremtett struktúrában a vad, harsány színek mögött túlzottan tétova, törékeny lelkek rejtőznek, a kettő között rejlő ellentmondás pedig állandó feszültséggel tölti fel a történetet.” 

 

A legjobb zene:

A MADÁR GYERMEKEI – Zeneszerző: Szabó Bálint, rendező: Tudisco Júlia

 

„A film zenéje alázatosan, az alkotói koncepcióba belesimulva, mégis erőteljesen egyéni hangon fejezi ki a történetben szereplő istenek harmónia iránti vágyát.” 

 

A legjobb animációs munka:

CSONGOR ÉS TÜNDE – Rendező: Máli Csaba, Pálfi Zsolt

„A zsűri nagyra értékeli azt a veretes, magas színvonalú animációs munkát, amely rajzokban kifejezett tisztelgés Dargay Attila páratlan életműve előtt.”

 

A legjobb digitális technikával készült animáció:

ALKOTÁS – Rendező: Klingl Béla

 

„Klingl Béla, aki a szakma minden csínját-bínját ismerő művész, ebben a filmben az alkotás és a teremtés, az esztétikai morál összefüggéseit kísérli meg technikailag új eszközök segítségével feltárni. A kísérletezés bátorságát befutott alkotóként túl kevesen engedik meg maguknak, ezért a zsűri ezt a filmet kiemelten példaértékűnek tartja.”

 

TOVÁBBI DÍJAK

 

A Magyar Filmkritikusok díja:

CAPRICCIO – Rendező: Ulrich Gábor

„Egy koherensen épülő alkotói életmű legújabb darabja, amely az avantgárd filmkészítés nemes hagyományait folytatja, összetéveszthetetlen, minimalista filmnyelvet teremtve.”

 

A Magyar Filmkritikusok különdíja: 

 ALKOTÁS – Rendező: Klingl Béla

„Az alkotó és az alkotás komplex viszonyát festményanimációs technikával, eredeti módon megelevenítő lírai mű.”

 

A Junior Zsűri díja: legjobb rövidfilm

WISH YOU WERE EAR – Rendező: Balogh Mirjana

„A magyar rövidfilm kategóriában a legjobbnak Balogh Mirjana Wish You Were Ear című rövidfilmjét ítéltük. Figyelembe vettük, hogy egy komoly témát kreatív módon mutat be, eredeti kivitelezéssel. A film kimagaslóan teljesített a kohézió terén: az animáció megtámogatta a témát, a karakterdizájnok egyediek, kifejezőek voltak. A zene tükrözi a film hangulatát, nem zökkent ki. A cím szójátéka remekül kifejezi a történetet. Az alkotás konklúziója katartikus hatást vált ki a nézőből." 

 

A Junior Zsűri díja: legjobb televíziós sorozat

CSEREBOGARAK: FEKETE PÁRDUC – Rendező: B. Nagy Ervin

„A magyar televíziós sorozatok kategóriájából B. Nagy Ervin Cserebogarak: A fekete párduc című epizódját választottuk. Az alkotás a rövid időtartam ellenére egy szépen felépített, jó dramaturgiával és megfelelő lezárással rendelkező történetet mesél el. Az animáció egyszerűségével, monokróm színvilágával győzte meg a zsűrit. Legfőbb érvünk, hogy ez a mű sorozatként tökéletesen megállja a helyét. Úgy tudja megőrizni a magyar sportolók emlékét, hogy motivál és bármely korosztály számára befogadható.”

 

A Diákzsűri díja: legjobb magyar film

SEDER NIGHT FEVER – Rendező: Hárshegyi Vivien

„A Seder Night Fever című filmben azt találtuk igazán különlegesnek, hogy miközben lényegében egy szellemes és látványos „reklámfilmje” a széder estéknek, mégis megőrzi az alkotó sajátos stílusát. A film ötvözi a humort a mélyebb kulturális rétegekkel, belecsempészi a zsidó kultúra elemeit, és egyéni látásmódon keresztül mutatja be a hagyományok élő voltát. Ez az egyedi keverék teszi a filmet egyszerre szórakoztatóvá és gondolatébresztővé.”

 

Közönségdíj:

KÉK PELIKAN – Rendező: Csáki László

 

Az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület (Kecskemét környéki kistelepülések) közönségdíja:

FLOKI: AZ ELVESZETT ÜVÖLTÉS NYOMÁBAN – Rendező: Weiger Miklós

 

 

A szervezőbizottság által odaítél életműdíj:

SZEMADÁM GYÖRGY

 

 

 

 

 

EURÓPAI VERSENY

 

A legjobb egész estés játékfilm:

VADEMBEREK – Rendező: Claude Barras

 

„Ritkaságnak számít, ha egy politikai film kifejezetten a gyerekeket szólítja meg. A film a globális dél kizsákmányolására, a természet és a sokszínűség védelmére reflektál kifinomult történetmeséléssel, lenyűgöző képi kidolgozással és látványvilággal. A film csendje és nyugalma lehetőséget ad a nézőknek, hogy felismerjék önmagukat és a közös emberi értékeinket, humánumunkat. A legjobb európai játékfilmnek járó díjat Claude Barras Vademberek című filmje kapja.”

 

A legjobb egész estés játékfilm különdíja:

NINA ÉS A SÜNDISZNÓ TITKA – Rendező: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol

„Amikor a gazdaságban minden bizonytalanná válik a családok számára, nagyon sokat jelent, ha a szülők anyagi szorongását a gyerekek szemszögéből is erőteljesen tudják ábrázolni. Szerelem, humor, kaland, filmtörténeti utalások – ezek az összetevői ennek az életszerű és lebilincselő történetnek. Az európai játékfilmes zsűri különdíját Alain Gagnol és Jean-Loup Felicioli Nina és a sündisznó titka című filmje kapja.”

 

A legjobb televíziós sorozat:

CIGÁNYMESÉK: LÓVÁTETT KUPECEK – Rendező: Tóth-Pócs Roland, Balajthy László

 

„A versenyben látható epizód egyszerre elgondolkoztatóan és szórakoztató módon mutatja be az emberi kapcsolatok dinamikáját, változásait. A Cigánymesék-sorozat mind a művészeti megjelenítés, mind a történetmesélés terén kimagasló színvonalú alkotás.”

 

A legjobb TV-speciál:

LOLA ÉS A ZAJZONGORA – Rendező: Augusto Zanovello

 

„A TV-speciál kategóriában a Lola és a zajzongora című alkotás mind a vizuális megformáltság, mind a történetmesélés, a dramaturgia felől vizsgálva kiválónak tekinthető. A történet bevonza a filmnézőt egy másik világba. A film humanista szemlélete nem direkt módon didaktikus, mégis példamutató. Az alkotók a humort sem zárják ki művészi eszköztárukból, ezért még emberibb lesz a történet.”

 

A Diákzsűri díja: legjobb európai film

SIROCCO ÉS A SZELEK KIRÁLYSÁGA – Rendező: Benoit Chieux

„Most értettük meg igazán, mit jelent az, hogy „nehéz dolga volt a zsűrinek” – a sokszínű és színvonalas mezőnyből nem volt könnyű kiemelni egyetlen alkotást. Ennek ellenére volt egy film, amely mindhármunkat azonnal meggyőzött. A döntést a művészi kivitelezés, a karakterdizájn, a történetmesélés, az eredetiség és a történet aktualitása alapján hoztuk meg. Egy vizuálisan gazdag, tartalmilag mély és kreatív világ tárult elénk, amely végig lekötött bennünket. Míg más filmek megosztották a véleményünket, ennél az alkotásnál egyhangú döntés született."

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFI logo
NKA logo
NMHH logo
Kecskemét címere
MMA logo
MTVA logo
Mercedes
Steel Flex
Tisza Mozi
Horváth Építőmester Zrt.
Hovány
Print 2000
Félegyházi Pékség
Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület
Focus Fox Stúdió
Kefag Zrt.
Malom Mozi
Malom Parkoló
Városrendészet

Deltaplast
Dot & Line
Kecskeméti Médiacentrum
RTL
TV2
M5
Gaston
Budapesti Metropolitan Egyetem
MOME
Raster Stúdió
Bestcom
Beszélő köntös
Cinefort
Cinemon
Jampolo
Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek
Primanima
Visual
Institut Francais

Hotel Három Gúnár
Varga Tanya
Hotel Centrál
Boutique Hotel Center
Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
Kecskemétfilm
Katona József Könyvtár
Hírös Agóra